Jdi na obsah Jdi na menu
 


23/05/2011 u mostu Aziz Aga

 

Naše cesta po Řecku se pomalu krátí a tak se chci pokusit o malou rekapitulaci.
 
Něco už jste si přečetli, něco možná domysleli. Já sama jsem zažila několik velkých okamžiků. Seděla jsem několikrát na nějakém kameni (kterých je tady všude dost a dost) a přemýšlela, jak asi žili lidé, kteří je otesávali, kteří je stavěli, žili v domech z nich postavených. Je mi přitom hrozně smutno, že po mnoha dalších staletích se o tyto kameny již nikdo nestará a místo zachovalého města najdete hromadu balvanů, které možná někdy někam patřily.
Protože jsme nejprve zajeli do Benátek, musím začít tam. Bylo to chvilkami úděsné, ale když se nám podařilo oprostit se od lidí, kterých byly všude stovky, tak jsme viděli i zvláštnosti tohoto města. Usoudili jsme ale, že zase až za deset let. Byli jsme tu totiž naposled v roce 2001. Památky zůstanou, lidí bude možná ještě víc, my budeme zase o něco starší a budeme vše možná pozorovat s větším nadhledem.
Naše první dojmy po vylodění v Řecku byly dost hrozné. Všude samý nepořádek, odpad naházený všude na každém volném místě. Něco jako u nás před zavedením regulovaných skládek. Nejhorší je to kolem velkých měst. Na venkově, kde se velmi rádi pohybujeme, je to lepší.
Olympia. To je něco naprosto neuvěřitelného pro někoho, kdo ještě v Řecku nikdy nebyl. Zase, pro mne velmi zvláštní pocit. Chodili jsme mezi „domy, paláci, chrámy, stadionem“ a přemýšleli o lidech, kteří zde žili. Vlastně o mužích, protože sportovních her v Olympii se ženy nesměly zúčastnit.
Methoni a Koroni – dvě benátské pevnosti, neuvěřitelně veliké, rozbořené, chodili jsme kolem lidí, kteří bydlí v domečcích přilepených na staré zdi těchto pevností a berou to jako samozřejmost. Ano, vůbec se jim nedivím. U nás je to přece také tak. Život jde stále dál a i staré kameny se zase znovu použijí. Jenom někdy trochu špatně a většinou se potom ztratí a při opravách památek jsou nedohledatelné. V kolika domech v různých zemích je zazděno mnoho různých kamenů, které jsou opracované před několika tisíci lety.
Když jsme vjeli do hor, našli jsme mnoho krásných míst, kde by se nám líbilo jako na letním bytě. V každé vesnici je malý udržovaný kostelík, kolem něho lavičky, je vidět, že se tam lidé scházejí a pobývají spolu. To u nás bohužel není. Nějak se nechceme družit.
Hory jsou krásné, některé velmi vysoké, roste v nich mnoho pro nás zvláštních stromů, také kytek, jako např. bramboříky, spousta bylinek, stromů, které ani neznáme. Jak už Ondřej psal, zašli jsme jednu neděli ráno do malinkého kláštera. Mše už byla zřejmě pryč, bylo tam asi pět lidí, kteří uklízeli a popíjeli kávu. Hned nás pozvali ke stolu, dostali jsme kávu frapé, kterou jsme si okamžitě zamilovali a hovořili jsme. Byli velmi milí, jenom ten jazyk je problém. Čeština a řečtina jsou tak odlišné, že se nedá najít vlastně nic podobného. A starší lidé anglicky neumějí.
Přístav Gythio. Toto městečko nás nadchlo už večer, když jsme jím projížděli. Ráno jsme se tam vrátili, došli na skvělý oběd. To byly ty smažené chobotničky, kalamáry a rybičky.
O Epidauros psal velmi podrobně Ondřej.
V neděli jsme navštívili dvě místa, protože nějak nestíháme, plán neplníme a čas se krátí.
Delfy. Kultické město, kde v Apollonově chrámu věštila Pýthie. Seděla na trojnožce nad puklinou v zemi a v transu odpovídala na otázky. Z města jsou opět jenom trosky, kameny pracně posbírané, očíslované, ale opět je jich hromada ztracena. Toto místo pro nás mělo jeden velký zápor – bylo tam moc lidí. Vyhnout se turistickým autobusům je velmi těžké. Muzea a vykopávky, které jsou chráněné nějakým polotem, mají otevírací dobu skutečně velmi omezenou. Nějak se tady nechce nikomu pracovat. Ve 3 hodiny zavřou a nikoho nic nezajímá. Nedovedu si představit, že by se to stalo u nás. A to je tady teplo, dlouho vidět, lidé by klidně chodili ještě po šesté.
Thermopyly. Ty jsme stihly snadno, pomník stojí volně u silnice. Pro nás oba velký zážitek. Najednou jsme stáli na místě, o kterém jsme se podrobně učili na základní škole v dějepise. 1 000 mužů spartských a řeckých a proti nim 1 000 000 mužů perských. Pamatujete ještě? „Poutníče postůj a zvěstuj Lakedaimónským, že my zde ležíme, jak zákon kázal nám.“ Vylezli jsme na malý kopeček, na kterém zbytek sparťanů zemřel a kde leží kámen s tímto nápisem v řečtině. Kdysi to pro nás byla pohádka vyprávěná ve škole, o které jsme si nedovedli nic představit a najednou tady stojíme, vidíme kopeček, moře, vysoké kopce, řeku…
Jeden příjemný pocit z tohoto místa je ale důležitý. Thermopyly, znamená brána. Je tam teplý syrný pramen, ve kterém se dá koupat. Leží tam naložených mnoho lidí, čvachtají se a nikomu se nechce vylézat. Dopadli jsme úplně stejně. Voda je horká, smrdí a je strašně příjemná. Jen je důležité na tom dost dlouhém potoce najít místečko, kde zrovna nikdo není. To uvidíte na fotkách.
Pondělí - Metéora – vznášející se skála. To jsou vysoké skály, na kterých stojí několik klášterů. Dnes jsme jich několik prošli a moc se nám líbily. Jenom těch turistů, kdyby tolik nebylo. Jak tam asi kdysi ti mniši vylezli a dokonce dokázali postavit budovy a žít tam. Dneska jim kazí klid turisté a velké město v nížině pod nimi. Je tam celou noc velký hluk a to k rozjímání asi nepřispívá.
Konec. Napsala jsem slohové cvičení, děkuji každému, kdo vydržel do konce. Jestli se ještě ozveme nevíme, budeme rádi když zítra najdeme internet, abychom toto mohli poslat.
Tak ahoj všem a uvidíme se doma.
Od řeky Víkos a mostu pro muly Azíz Aga v pondělí 23.5.2011
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Вывески С Объемными Буквами

(MatthewBuive, 22. 7. 2023 17:03)

Обратившись в нашу компанию с целью заказать изготовление наружной рекламы, вы получите:
Авантек https://copypsm.ru/contacts.html

5 https://copypsm.ru/news-reklama-na-transporte.html
7 https://copypsm.ru/news-reklama-na-transporte.html
В случае, если к участию в аукционе или конкурсе допущен один участник, аукцион или конкурс признается не состоявшимся и договор на установку и эксплуатацию рекламной конструкции заключается с лицом, которое являлось единственным участником аукциона или конкурса https://copypsm.ru/pauk.html

Разместите рекламу на видеоэкранах https://copypsm.ru/vizitki.html

Реклама на видеоэкранах https://copypsm.ru/pechat-na-bannere.html

Гарантируем законность https://copypsm.ru/news-kopirovanie-i-skanirovanie-inzhenernyh-chertezhei.html

Премиум база для Xrumer

(XrumerArrep, 26. 6. 2023 16:01)

Премиум база для Xrumer https://dseo24.monster/premium-bazy-dlja-xrumer-seo/prodaetsja-novaja-baza-dlja-xrumer-maj-2023/
Лучшая цена и качество.

Flight Radar is a popular and widely

(JonkOpict, 26. 6. 2023 13:23)

Flight Radar is a popular and widely used online platform that provides real-time flight tracking information. https://www.flightradar.in/nn/
It offers an interactive map that displays the current positions and movements of aircraft around the world. By utilizing data from various sources, such as ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) receivers and radar systems, Flight Radar is able to provide accurate and up-to-date information about flights in progress.

Reclaiming Freedom: Center for Cocaine Rehabilitation Provides Support and Healing

(Michaelbog, 17. 6. 2023 9:58)

Welcome to Center for Cocaine Rehabilitation, where we provide a secure and nurturing environment for individuals in search of recovery from cocaine addiction. Our highly trained and caring staff comprehends the challenges and complexities of cocaine addiction and is committed to helping you overcome this destructive cycle.

At Center for Cocaine Rehabilitation, we provide a comprehensive and personalized treatment approach that addresses the physical, psychological, and psychosocial aspects of addiction. Our evidence-based therapies, such as cognitive-behavioral therapy and motivational interviewing, help you cultivate effective coping strategies, identify triggers, and change negative behaviors. We also provide a range of alternative therapies, including mind-body practices, meditation, and expressive arts, to promote recovery and self-discovery.

Throughout your journey with us, you will be surrounded by a supportive community of like-minded individuals on the path to recovery. Our aftercare programs and trigger management strategies will equip you with the tools you need to maintain sobriety beyond your time at our center. If you or a loved one is battling with cocaine addiction, Center for Cocaine Rehabilitation is here to guide you towards a happier and substance-free future.

https://cocamac.com/celebrity-quotes-about-cocaine/
https://cocamac.com/cocaine-in-the-arts/

gеt nоw # bіg bonus

(Petarjes, 15. 6. 2023 21:40)

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/2p8kdruz

Enhancing Nature's Palette: Exploring Dual Stunning Types of Plant Containers

(Anthonykak, 15. 6. 2023 8:26)

The perfect home for your beloved plants, our Planter Pot is crafted to blend functionality with aesthetic appeal. Created with meticulous care, it is made from high-grade materials that ensure resilience. This pot showcases a simplified design, offering a adaptable look that can easily integrate with any interior or exterior decor, from traditional to modern. It's fitted with appropriate drainage holes that avoid water logging, promoting the healthy growth of your plants.

Not just being a plant-holder, this Planter Pot is a focal point, a hint of nature-infused elegance that can transform your space in an instant. The curvature and smooth texture give it a polished look, while its roomy size allows for ample room for your plants to grow and flourish. Its natural hue adds a soothing effect, allowing the vibrant colors of your plants to shine brightly. Delight in the joy of gardening in style with our Planter Pot, crafted to bring out the best in your green companions.

In addition, our Planter Pot is green and sustainably sourced, showing our commitment to protecting the environment. It is portable yet sturdy, making it effortless to relocate, and clean, but tough enough to endure weather changes if used outdoors. The pot is well-suited for a wide range of plants, including cacti, aromatic plants, blooms, and shrubs. Its smart design encourages a healthy ecosystem within the pot, allowing for optimal air circulation and supporting root health. Enhance your green space with our Planter Pot, the perfect accessory for the devoted plant lover who values both form and practicality in their horticultural endeavors.

References:

https://www.columbian.com/news/2012/jun/15/bountiful-fun-at-woodlands-planters-days/
https://www.columbian.com/news/2012/jan/17/planters-days-celebrates-90-years-with-90-donation/

Links

(AndresMek, 14. 6. 2023 14:53)

Plants have a significant role in our ecosystem, serving as primary producers at the foundation of the food chain. They are remarkably diverse, spanning from tiny mosses to giant sequoias, and occur in almost every environment on Earth. Besides their beauty, they possess a variety of crucial roles in nature, such as creating oxygen, reducing carbon dioxide, providing habitats for wildlife, and stabilizing soil to prevent erosion. Moreover, plants have a unique mode of nutrition called photosynthesis, where they utilize sunlight to convert carbon dioxide and water into glucose, a form of energy, and oxygen.

https://medium.com/@anna_flower/the-crocodile-fern-a-unique-plant-with-a-prehistoric-appeal-e8e576a46b50


The classification system of plants is centered around their structure and method of reproduction. Generally, they are categorized into two main groups, vascular and nonvascular. Vascular plants, including trees, flowers, and ferns, have specialized tissues for carrying water, nutrients, and photosynthetic products. Nonvascular plants, such as mosses and liverworts, lack these transport systems and rely on diffusion and osmosis. Among vascular plants, further divisions encompass seedless plants, gymnosperms (seed-producing plants with naked seeds), and angiosperms (flowering plants with enclosed seeds). Angiosperms, in particular, are the most diverse group, with hundreds of thousands of species recognized to science.

Plants have adapted a plethora of adaptations to survive in different environments. For instance, desert plants, including cacti, have adapted thick, waxy skins to reduce water loss and needle-like leaves to minimize surface area exposed to the sun. In contrast, plants in water-scarce environments often have deep root systems to tap into underground water sources. Certain plants, known as carnivorous plants, have even adapted to nutrient-poor environments by evolving mechanisms to trap and digest insects. Understanding the vast diversity and adaptations of plants not only provides insights into the mechanics of our natural world but also presents valuable knowledge for advancements in agriculture, medicine, and environmental conservation.

ocean

(Kazinopunty, 9. 6. 2023 5:16)

Online azartspelu portals ir kluvis par loti popularu izklaides veidu visos pasaule, tostarp ari Latvija. Tas piedava iespeju priecaties par speles un testet https://www.postfactum.lv/parasti-pie-vainas-ir-tikai-vienkara-klume-kuru-kazino-priek-tevis-var savas spejas virtuali.
Online kazino apstiprina plasu spelu sortimentu, sakot no tradicionalajam bordspelem, piemeram, rulete un blekdzeks, lidz daudzveidigiem kazino spelu automatiem un video pokera variantiem. Katram kazino dalibniekam ir iespeja, lai izveletos savo iecienito speli un bauditu aizraujosu atmosferu, kas saistita ar spelem ar naudu. Ir ari daudzveidigas kazino speles pieejamas atskirigas deribu iespejas, kas dod iespeju pielagoties saviem speles priekslikumiem un drosibas limenim.
Viena no izcilajam lietam par online kazino ir ta piedavatie bonusi un pasakumi. Lielaka dala online kazino piedava speletajiem dazadus bonusus, piemeroti, iemaksas bonusus vai bezmaksas griezienus.

Enhancing Nature's Palette: Exploring Dual Stunning Varieties of Plant Containers

(Stevenpyday, 6. 6. 2023 18:07)


In conclusion, plastic pots are a dependable and functional choice for both interior and exterior gardening. Their durability ensures they can withstand different weather conditions and last for a long time, providing a steady and secure home for your plants. With outstanding water flow characteristics, pots made of plastic avert waterlogged soil and promote healthy root development. Their lightweight nature makes them easy to handle and move, allowing for flexibility in rearranging your garden or bringing plants indoors.
Furthermore, pots made of plastic offer a wide range of options in terms of sizes, shapes, and shades, enabling you to find the perfect pots to match your personal preferences and enhance your design aesthetic. Whether you favor classic round pots, contemporary box-shaped vessels, or hanging baskets, there is a pot made of plastic available to suit your needs. Additionally, plastic pots can be easily customized or decorated, providing an chance to add a unique flair to your garden.
Cost-effectiveness is another advantage of plastic pots, making them within reach of a wide range of gardening enthusiasts. Compared to other materials such as ceramic or terracotta, plastic pots offer a cost-effective solution without compromising on quality or functionality. This makes them an excellent choice for those starting out in gardening or looking to grow their plant collection.
Overall, pots made of plastic combine longevity, superior water drainage, versatility, and affordability, making them a practical and popular option for plant enthusiasts. Take into account incorporating pots made of plastic into your gardening routine to provide a stable and vibrant home for your beloved plants, whether inside or outside. With their many advantages, pots made of plastic are sure to improve your gardening experience and help your plants flourish.

Refs.:

https://tdn.com/news/local/annual-planters-days-festival-kicks-off-thursday-in-woodland/article_de782230-d3c1-11e2-b079-001a4bcf887a.html
https://www.columbian.com/news/2012/jan/17/planters-days-celebrates-90-years-with-90-donation/
https://www.columbian.com/news/2013/jun/14/drink-in-healthy-activities/

Премиум база для Xrumer

(XrumerArrep, 27. 5. 2023 17:01)

Премиум база для Xrumer https://dseo24.monster/premium-bazy-dlja-xrumer-seo/baza-dlja-prodvizhenija-sajtov-pri-pomoshhi-xrumer/
Лучшая цена и качество.

У меня украли авто номер, куда обращаться

(AutoRor, 1. 5. 2023 10:25)

Официальное изготовление дубликатов гос номеров на автомобиль https://avto-dublikat.ru/ за 10 минут восстановят номер.

Премиум база для Xrumer

(XrumerArrep, 29. 4. 2023 8:01)

Премиум база для Xrumer https://dseo24.monster/premium-bazy-dlja-xrumer-seo/baza-dlja-prodvizhenija-sajtov-pri-pomoshhi-xrumer/
Лучшая цена и качество.

Thank

(RomRew, 27. 4. 2023 1:50)

https://www.openstreetmap.org/user/Michail77

Young Russian Models, Girls Russian Sexy, Young Nude Models 18+

(PavelLoacy, 20. 3. 2023 22:50)

https://www.youtube.com/@FobosPlanet
Beautiful Naked Russian Model 18+
https://www.youtube.com/watch?v=i3QygwcQevwhttps://www.youtube.com/watch?v=UQZW06QGaOk

?? 18+ Sexy girl ?? WANT TO MEET HOT AND SEXY RUSSIAN GIRLS? ??

Amusement park Kathmandu

(NencyArrep, 13. 3. 2023 10:08)

Amusement Park Kathmandu
Kathmandu Park is located in one of the most popular areas of Mallorca - in the southwestern resort of Magaluf. It is built in the form of an upside-down Tibetan-style house and is filled with all sorts of modern technologies, immersing you in a world of fantastic interactive adventures.
https://nanatoriya.de/

Amusement park Kathmandu

(NencyArrep, 13. 3. 2023 7:33)

Amusement Park Kathmandu
Kathmandu Park is located in one of the most popular areas of Mallorca - in the southwestern resort of Magaluf. It is built in the form of an upside-down Tibetan-style house and is filled with all sorts of modern technologies, immersing you in a world of fantastic interactive adventures.
https://nanatoriya.de/

Amusement park Kathmandu

(NencyArrep, 13. 3. 2023 0:48)

Amusement Park Kathmandu
Kathmandu Park is located in one of the most popular areas of Mallorca - in the southwestern resort of Magaluf. It is built in the form of an upside-down Tibetan-style house and is filled with all sorts of modern technologies, immersing you in a world of fantastic interactive adventures.
https://nanatoriya.de/

Black caviar not in a jar

(KendyArrep, 6. 3. 2023 14:57)

In order for caviar to be stored as long as possible, it must initially be fresh
After opening, even in the refrigerator, caviar can lie for a certain time - as a rule, no more than 3 days
There is an option to purchase black caviar not in a jar, but by weight
When defrosting, instead of expensive caviar, an incomprehensible porridge with a fishy smell may appear on the festive table
At home, black caviar is optimally placed in a glass container.
https://fokachos.com/

https://telegra.ph/Promokod-na-dragon-mani-na-100-02-20#Промокод на драгон мани на 100

(BrianReasp, 28. 2. 2023 7:07)

https://telegra.ph/Kak-popolnit-dragon-mani-cherez-kartu-02-20#Как пополнить драгон мани через карту

Продвижение в топе

(Kareninnhg, 27. 2. 2023 0:35)

В SEO существует множество специализаций
Онлайн-продвижение — очень широкая область деятельности, которая включает в себя целый ряд разных дисциплин, аспектов и подзадач.

Одни специалисты занимаются только техническими аспектами оптимизации, другие — линкбилдингом, третьи — реализуют различные стратегии контент-маркетинга. Кто-то занимается продвижением на локальном рынке, а кто-то — на международном. Каждая из перечисленных задач имеет свою специфику и требует от специалиста особых знаний.

Итак, прежде чем приступать к продвижению ресурса, принципиально важно осознать, где и как он будет продвигаться и выбрать соответствующую стратегию.

Не Гугл единым… https://toppromotionsboxingbeckett.bloggactivo.com/18774961/top-seo-promotion
Хотя на западном рынке Гугл остается главной поисковой системой, это вовсе не означает, что продвигать направляться лишь под нее. Тем, кто работает в регионе США, не следует забывать и о существовании Bing. Сегодня доля поискового трафика из Bing в стране растёт заметно стремительнее, чем из Google.

Не следует забывать и про YouTube. Сегодня этот канал признан «поисковиком номер два». Что касается ближайшего соперника Гугл — Amazon, то эта площадка также может быть в полной мере успешно использована для продвижения. Сейчас Amazon это не только крупнейшая в мире платформа e-commerce. Это ещё и популярная поисковая система: 44% потребителей начинают поиск товаров именно здесь.

Все эти аспекты принципиально важно учитывать на этапе оптимизации контента. Он обязан создаваться с учётом продвижения по всем перечисленным выше каналам. Это заметно увеличит шансы сайта стать более узнаваемым в сети и привлечёт дополнительный целевой трафик.

Это нужно знать https://top-promotions-boxingjohnny.frewwebs.com/21052178/promotion-yandex-top
Незнание этих, казалось бы, очевидных аспектов может сыграть злую шутку с интернет-маркетологом, который только приступает к работе над продвижением сайта в интернете. Особенно, в случае, если речь идёт о выходе на новые не до конца изученные рынки. Не менее важно максимально быстро адаптироваться к новой действительности и на ходу усваивать все новые инструменты, практики и технологии, появляющиеся в SEO. В другом случае, все усилия в данной области могут оказаться напрасными.

https://top-promotionandy.izrablog.com/17894748/promotion-top-10« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26

následující »